چگونه یک نشریه را در پایگاه داده های بین المللی، SCIE و مدلاین نمایه کنیم؟ مهمترین پلتفرم های بین المللی در زمینه پزشکی در جهان کدام پلتفرم ها هستند؟ پاب مد، PMC، مدلاین، اسکوپوس و WOS هستند. نمایه شدن در تمام این پایگاه های داده نیازمند برخوردار بودن از معیارهای انتخاب ...

نمایه سازی نشریه - در پایگاه های معتبر بین المللی

پابمد

پاب مد تا به امروز از بیش از 26 میلیون استناد برای متون زیست پزشکی در کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده تشکیل شده است. یک نشریه برای نمایه شدن در پاب مد باید به عنوان یک نشریه مد لاین انتخاب شود یا به PMC واگذار شود، که نیازمند متن کامل محصول JATS XML است. یک نشریه برای نمایه شدن در کلکسیون اصلی WOS، باید از طرف SCIE یا ESCI انتخاب شود.

اسکوپوس و WOS پایگاه داده هایی هستند که بیشتر به عنوان منابع نمایه های بین المللی شناخته شده اند. بنابراین، رتبه بین المللی نشریه می تواند با توجه به موقعیت نشریه در کلکسیون های آن تعیین شود. از بین پنج پایگاه داده، APS از قبل در پاب مد، PMC و اسکوپوس نمایه شده است. به علاوه، تامسون رویترز به APS اطلاع داده است که نشریه برای ESCI در فوریه 2016 انتخاب شده است، اگرچه هنوز در کلکسیون اصلی WOS قابل مشاهده نیست.

اهمیت نمایه شدن در ESCI

بنابراین، می خواهیم در مورد اهمیت انتخاب شدن برای ESCI توضیح دهیم و تعدادی استراتژی برای نشریات ارائه دهیم تا بتوانند در SCIE و مد لاین نمایه شوند.

درخواست برای SCIE

APS تا کنون دو مرتبه برای رتبه گرفتن در SCIE درخواست داده است، اما هر دو بار رد شده است. در مارچ 2012، دو دلیل برای پذیرفته نشدن ارائه شد، تنوع در بین نویسندگان و تعداد کمی استناد نشریات SCIE مناسب نبود. در فوریه 2016، مجددا دلایل مشابهی ارائه شد و در کنار آن مسئله ای درباره یک مورد غیر قابل استناد نیز اضافه شده بود.

 APS برای ارزیابی مجدد در اواخر سال 2019 برنامه ریزی شده است. معیارهای منتخب و فرآیند آن در وبسایت تامسون رویترز منتشر شده و در دسترس است. جدول شماره 1 یک چک لیست از فاکتورهایی که برای سردبیران نشریات پزشکی پیشنهاد داده است تا صحت و اعتبار نشریه خود را برای نمایه شدن در SCIE به بیشترین حد خود برسانند.

تامسوی رویترز (آی اس آی)

سرشماری موجود در جدول شماره 1 قطعی نیست اما اختیاری است زیرا تامسون رویترز میزان دقیق یا خالص منابع و یا مقیاس های که برای پذیرش نیاز هستند را مشخص نکرده است. بنابراین، این فقط یک مرجع برای سردبیران است تا نشریه خود را قبل از اینکه مورد ارزیابی قرار گیرد ارزیابی کنند. برای مورد ارزیابی قرار گرفتن برای نشریه چاپی، سه شماره متوالی باید برای تامسون رویترز ارسال شود تا چهاردهم ماه آینده و قبل از انتشار به تامسون رویترز برسد.

جدول 1

چک لیستی برای سردبیران نشریات محلی که برای فهرست شدن مجله خود در SCIE درخواست داده اند.

 

لیست نشریات درخواست نمایه

 وب آو ساینس برای هر مقاله یک DOI فراهم می کند و دسترسی آزاد برای حفظ و نگهداری تناوب استناد به نشریات محلی الزامی است، اگرچه توسط تامسون رویترز به این دو مورد اشاره نشده است.

علت رد نشریات توسط تامسون

به نظر می رسد از رایج ترین پاسخ های تامسون رویترز برای رد مجلات چه چیزی باشد؟ با توجه به مشاهدات ما، 4 مورد پاسخ رایج وجود دارد: اهداف و حیطه مجله توسط نشریات SCIE موجود پوشش داده شده اند؛ ملیت نویسندگان و سردبیران به اندازه کافی متنوع نیست؛ و دوره تناوب استنادات مناسب نیست. این فاکتورها، فاکتورهای دشواری برای نشریات محلی هستند که در زمان کوتاه باید با آن ها کنار بیایند. برای به کار گیری مجدد اعضای هیئت سردبیران و دست نوشته ها از کشورهای مختلف، سرپرست نشریه باید یک شبکه بین المللی از سردبیران و محققان بسازد.

ساخت تیم داوری بین المللی

برای تسریع ساخت این شبکه، همکاری نشریه ها با جامعه محققان سایر کشورها پیشنهاد می شود، زیرا مدیریت کار را برای فراهم کردن یک هیئت مدیره و دست نوشته های احیا شده از نویسندگانی که با بیش از ده کشور در ارتباط هستند را آسان تر می کند. به علاوه، نشریه ای که توسط یک انجمن علمی در کره تاسیس شده است، می تواند در بین چندین جامعه رهبر انتخاب کند. بسیاری از نشریاتی که توسط انجمن های علمی در آسیا، آفریقا، و آمریکای جنوبی راه اندازی شده اند همچنان در PMC نیستند. بنابراین، اگر هدف یک انجمن کره ای یک انتشار رسمی باشد، بسیاری از انجمن ها در سایر کشورها احتمالا در آن شرکت خواهند کرد. همکاری با انجمن های منطقه ای نیز به دلایل مشابه پیشنهاد می شود.

پایگاه نمایه سازی نشریات
 

افزایش ارجاعات به یک نشریه

استنادات یک نشریه چگونه افزایش می یابد؟ در ابتدا، انتخاب مقالات مهمترین فاکتور است. اگر کیفیت مقاله ای بالا باشد، احتمال استناد به آن بسیار بالا است، زیرا مقالات چاپ شده توسط پاب مد به تمام محققان در سراسر دنیا نمایش داده می شوند. دعوت مقالات مروری با کیفیت از محققان برتر نیز یک استراتژی است. واضح است که به مقالات مروری بیشتر از سایر مقالات استناد می شود.

برای احیای مقالات مروری با کیفیت، یک شبکه بین المللی از سردبیران مهم است. در درجه دوم، پژوهش چند ملیتی، مطالعات رندمی، مطالعات گروهی، و مطالعات اپیدمیولوژیک بیشترین میزان استناد را دارند. بنابراین، باید مقالاتی با این موضوعات برای ارسال پیشنهاد شوند. اگر یک انجمن علمی پژوهشی بتواند یک سرمایه گذار پژوهشی فراهم کند، برای تحقیق در زمینه های خاص می تواند از اعضای انجمن درخواست شود.

شرایط عضویت

شرایط عضویت در نشریه SCIE بسیار شگفت انگیز است. این شرایط با بالاترین کیفیت توسط آژانس های سرمایه گذاری دولت کره، مانند دانشگاه ها، بیمارستان ها، و موسسات پژوهشی سازمان دهی شده است. اعتبار بیشتری برای سرمایه گذاری، ترفیع، استخدام، و انتخاب مجدد به نویسندگان مقالات نشریه SCIE داده می شود. بنابراین، اگر نشریه در SCIE نمایه شده باشد تعداد مقالات ارسال شده به آن ناگهان افزایش می یابد.

نحوه درخواست نمایه سازی برای مدلاین

برای نشریات پزشکی کره ای دشوار است که در مدلاین نمایه شوند. در اکتبر 2016، 28 عنوان (%9.1) از 309 عنوان منابع کره ای در مرکز پایگاه داده بیولوژیکی ایالات متحده در مدلاین نمایه شده اند. تعدادی از نشریات درخواست داده اند، اما بیشتر آن ها پذیرفته نشده اند. در 2016، درخواست دو نشریه کره ای موفقیت آمیز بود. در سال 2015، دو نشریه نمایه شدند. نرخ پذیرش در حدود 10 الی 20 درصد شناخته شده است.

روند درخواست در سایت www.nlm.nih.gov شرح داده شده است. برای مورد ارزیابی قرار گرفتن توسط انجمن داوری فنی انتخاب متون پایگاه داده بیولوژیکی ایالات متحده (LSTRC) به عنوان یک نشریه چاپ شده، چهار شماره اخیر که حداقل سه بار در سال منتشر شود، سه شماره اخیر که حداقل سالی دوبار منتشر شود، و دو شماره اخیر که حداقل سالی یکبار منتشر شود باید برای انجمن ارسال شوند.

نحوه ارزیابی توسط مد لاین

برای مورد ارزیابی قرار گرفتن به عنوان یک نشریه آنلاین، نشریه شما باید یک نشریه PMC باشد. از دیگر مولفه های مهم برای درخواست، کیفیت محتوای نشریه، روند پیگیری مقالات، اهمیت آن برای کاربران، یا تولید کلی آن تا 3800 کاراکتر (در حدود 460 کلمه) است. LSTRC از یک جدول برای بررسی کیفیت محتوای نشریه، اهمیت آن برای خواننده و سیاست های اخلاقی آن استفاده می کند. اگر امتیاز میانگین 4 یا بیشتر باشد، نشریه معمولا پذیرفته خواهد شد.

کسب امتیاز لازم

اگر امتیاز میانگین 3.75 یا بیشتر باشد، نشریه به شرط تهیه فایل های XML پاب مد پذیرفته خواهد شد. اگرچه، علاوه بر این معیارها، یکی از مهم ترین ملاحظات این است که آیا نشریه قادر است پایگاه داده مدلاین را غنی کند یا خیر. بنابراین، منحصر بفرد بودن محتوای نشریه نسبت به سایر نشریات مدلاین نیز در طول روند پذیرش استرس زا خواهد بود. فایده نمایه شدن در مدلاین این است که سر فصل های موضوعات پزشکی برای حساسیت بهتر و تخصصی شدن جستجوها به مقاله اضافه خواهند شد و فهرست اطلاعات و چکیده هر مقاله به صورت اتوماتیک به عنوان یک مرجع مدلاین در اسکوپوس اضافه می شود.

معنی پدیدار شدن منابع نمایه استنادات (ESCI)

از نوامبر سال 2016، تامسون رویترز ESCI را راه اندازی کرد. در بین نشریاتی که برای SCIE, SSCI و A&HCI درخواست داده اند، آن نشریاتی که برای نمایه شدن در این سه پایگاه داده انتخاب نشده اند اما کیفیت بالایی دارند و نشریات تخصصی مهم یا حوزه های در حال توسعه علم ممکن است در ESCI لیست شوند. سپس این نشریات از طریق کلکسیون مرکزی WOS قابل جستجو خواهند بود. این موضوع باعث می شود که این مجلات بتوانند به راحتی ارائه خود را با معیارهایی مانند استنادات و محدوده ملیت های نویسندگان یا سردبیران دنبال کنند.

نقاط ضعف و قوت در نمایه سازی تامسون

این معیارها به نوبه خود می توانند برای پشتیبانی از یک درخواست برای SCIE, SSCI، یا A&HCI استفاده شوند. می توان گفت که یک نشریه ESCI نماینده این سه پایگاه داده است. برای ESCI شدن نیازی به درخواست خاصی نیست. فقط درخواست دادن به ESCI کافی است. تا 7 اکتبر 2016، 46 نشریه (%0.9) از 4891 نشریه ESCI برای کره بودند. از این 46 نشریه، 14 نشریه پزشکی است. بعد از اضافه شدن به ESCI، ارائه APS پس از بازیابی مجدد در اواخر سال 2019 پیگیری خواهد شد. بنابراین، از حالا تا اواخر 2019، ما باید هر کاری می توانیم انجام دهیم تا سه نقطه ضعف APS که توسط سردبیر تامسون رویترز به آن ها اشاره شده بود را حل کنیم.

نمایه  JCR

تا زمانی که سردبیران نشریه یک انجمن علمی محلی اهمیت دارد، افزودن نشریه به SCIE و مدلاین برای اینکه نشریه در عرصه رقابت جهانی وارد شود باید مسئله اصلی باشد. پس از وارد شدن به SCIE، امتیاز بندی JCR رسما اعلام خواهد شد و معیار سایر نشریات آشکار خواهد شد، و شناسایی موقعیت هر نشریه در شبکه نشریات آسان می شود. درک چشم انداز سردبیران در تامسون رویترز یا اعضای LSTRC آسان نیست. سردبیران نشریات فقط می توانند بهترین تلاش خود را با توجه به اهداف و حیطه نشریه انجام دهند و آن را با کیفیت بالا به چاپ برسانند. سردبیران APS زحمت زیادی برای موفقیت نشریه می کشند و انجمن کره ای جراحی های پلاستیک حمایت زیادی از آن ها می کند. خستگی ناپذیری آن ها باعث می شود که APS در آینده ای نزدیک تبدیل به یک نشریه برجسته در حوزه جراحی پلاستیک شده و در SCIE و مدلاین نمایه شود.