بارها و بارها این مساله اتفاق افتاده است که مقاله شخصی توسط شخص دیگری چاپ گردد. با اینحال که این مساله مخالف علم و اخلاق علمیست ولی شاهد آن بوده ایم. این مساله به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که مهم ترین آنها عدم حفظ اصول امانت داری اشخاص می باشد. حال در صورتیکه چنین اتفاقی افتا ...

دزدی مقاله - چاپ مقاله دیگری برای خود

قربانی دزدی مقاله به دنبال اصلاح است نه استرداد!!

نویسنده ای با ما تماس گرفت و ادعا کرد مقاله ای که اخیرا توسط یک نویسنده دیگر در نشریه چاپ شده است از مقاله ای که او سال قبل برای دو مجله متفاوت ارسال کرده است دزدیده شده است. این نویسنده نسخه پی دی اف دست نوشته هایی که برای آن مجلات ارسال کرده بود را برای ما ارسال کرد. نسخه ای که در سال 2018 توسط نویسنده دیگر برای ما ارسال شد بسیار به نسخه ای که در سال 2017 ارسال شده بود شباهت داشت.

ما با ناشر مورد نظر تماس گرفتیم، اما او عنوان کرد که دسترسی مستقیم به موارد ارسال شده ندارد. نویسنده دوم عنوان کرد که استاد دکتری او که ظاهرا اکنون در قید حیات نیست مقاله را به او داده است. اما اخیرا شک کرده اند که آیا این مقاله کار استاد بوده است یا خیر. پس با استرداد موافقت کردند.

نویسنده اول درخواست کرد که اگر ممکن است به جای استرداد یک اصلاحیه چاپ کنیم و نام نویسنده اول را به جای نویسنده دوم بیاوریم، زیرا مقاله مورد نظر از قبل داوری و چاپ شده است.

مقاله نویسی - اصول و قوانین

سوالاتی برای انجمن کپ:

  • آیا اصلاح مقاله دزدیده شده و جایگزین کردن اسم نویسنده می تواند راه حل خوبی باشد؟ اگر پاسخ مثبت است، آیا باید فراداده مقاله را نیز اصلاح کنیم؟

  • آیا سابقه چنین اصلاحاتی از قبل وجود داشته است؟

  • چگونه می توانیم مقالات دزدیده شده را شناسایی و از انتشار آن ها جلوگیری کنیم؟ این مقالات به دلیل اینکه منتشر نشده اند در کراس رف نشان داده نمی شوند و قابل بررسی نیستند.

پیشنهاد:

حق کپی رایت برای یک نویسنده مقرر شده است و مناسب نیست که آن را به راحتی به نویسنده دیگری اختصاص دهیم. ما پیشنهاد می کنیم راهنمای مربوط به نویسندگی که در سایت کپ و سایر سایت ها موجود است را مطالعه کنید. نویسندگی وظایف و مسئولیت های زیادی دارد، بنابراین جایز نیست که ناگهان لیست نویسندگان را تغییر دهید. نویسندگان جدید در مراحل آماده سازی مقاله (ارسال، داوری و غیره) حضور نداشته اند و ممکن است نویسندگانی که مقاله را دزدیده اند تغییراتی در مقاله ایجاد کرده باشند. شاید سردبیر بخواهد که نویسنده را به معیارهای نویسندگی و روند داوری تخصصی ارجاع دهد تا توضیح دهد که چرا تعویض نویسنده راه مناسبی نیست.

برای جلوگیری از دزدی یک مقاله، یکی از راه این است که  DOI مقاله را با عنوان و نام نویسندگان رزرو شوند و سپس قسمت بررسی شباهت در کراس رف می تواند با استفاده از این اطلاعات موضوع را بررسی کند.

 

در صورت وجود سوال و یا درخواست همکاری با ما در ارتباط باشید.